حسابداران تراز محور

10 /03 /1396
مدیر سایت
سوالات مالیاتی و حسابداری
1565

نحوه محاسبه ارزش افزوده کالای امانی ارسالی ؟
 نحوه محاسبه ارزش افزوده کالای امانی ارسالی

طبق قانون ارزش افزوده تاریخ تعلق مالیات ارزش افزوده در مورد عرضه کالا ؛ تاریخ صورتحساب، تاریخ تحویل کالا، تاریخ تحقق معامله کالا، هر کدام که مقدم باشد،حسب مورد می‌باشد.
 
از آنجا که در قراردادهای فروش امانی کالا، تاریخ ارسال امانی کالا مقدم بر تاریخ صدور فاکتور فروش میباشد ، پس مبنای تعلق مالیات بر ارزش افزوده اینگونه قراردادها نیز تاریخ ارسال کالای امانی است نه تاریخ صدور صورتحساب فروش کالا.
 
اخبارمالیاتی بودجه96
ماليات بر درآمد در لايحه بودجه سال آينده ٢٢/٥ درصد رشد كرد.
بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده در بخش درآمدهای مالیاتی نشان می‌دهد رقم پیشنهادی دولت به‌ترتیب با ١١/٥ و ٨/٧ درصد رشد نسبت به رقم لایحه و مصوب بودجه سال جاری به بیش از یک‌هزار‌و ١٤٦‌ میلیارد ریال رسیده است که بخش عمده این افزایش مربوط به مالیات‌های مستقیم (به‌خصوص مالیات بر درآمد) است.
 
مالیات‌های مستقیم
«مالیات مستقیم» شامل مالیات اشخاص حقوقی (مالیات بر شرکت‌ها)، مالیات بر درآمدها و مالیات بر ثروت است. رقم پیشنهادی دولت برای این پایه مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده معادل ۵۶۵‌ هزار‌ میلیارد ریال است که نسبت به رقم مصوب بودجه سال جاری حدود ١١/٩ درصد رشد نشان می‌دهد و ۴٩/٣ درصد کل درآمدهای مالیاتی پیشنهادی را به خود اختصاص می‌دهد.
 
مالیات بر اشخاص حقوقی
«مالیات بر اشخاص حقوقی» مهم‌ترین بخش مالیات مستقیم است که از سود حاصله شرکت‌ها دریافت می‌شود.
براساس ارقام لایحه بودجه پیشنهادی، بالغ بر ٣۶١‌ هزار‌ میلیارد ریال برای این پایه مالیاتی پیشنهاد شده است که نسبت به رقم لایحه و مصوب بودجه سال جاری به ترتیب ٩/٨ و ۶/٩ درصد رشد دارد. لازم به ذکر است این رقم حدود ٣١/۵ درصد از کل مالیات برآوردشده در لایحه را به خود اختصاص می‌دهد.
 
مالیات بر درآمد
سرفصل «مالیات بر درآمد»، مشتمل بر حقوق کارکنان بخش عمومی و خصوصی، مالیات بر مشاغل و مستغلات است که رقم پیشنهادی دولت در لایحه بودجه سال آینده برای این پایه مالیاتی حدود ١٧۴‌ هزار‌ میلیارد ریال است. این رقم نسبت به رقم لایحه و مصوب بودجه سال جاری ٢٢,۵ درصد افزایش دارد که بالاترین رقم رشد در بین پایه‌های مالیاتی را به خود اختصاص داده است. همچنین این پایه مالیاتی حدود ١۵/٢ درصد از کل مالیات پیشنهادی را تشکیل می‌دهد و بخش عمده مالیات بر درآمد مربوط به حقوق کارکنان بخش عمومی و خصوصی است.
 
«مالیات بر ثروت» شامل مالیات بر ارث، سرقفلی، درآمدهای اتفاقی، نقل‌ و انتقال سهام، املاک و حق تمبر است. دولت در لایحه بودجه سال آینده رقم ٢٩/٨‌ هزار‌ میلیارد ریال را برای این پایه مالیاتی پیشنهاد کرده است که این رقم نسبت به لایحه و قانون بودجه سال جاری ١٧/٨درصد دارد.
 
مالیات‌های غیرمستقیم
«مالیات مستقیم» شامل مالیات اشخاص حقوقی (مالیات بر شرکت‌ها)، مالیات بر درآمدها و مالیات بر ثروت است. براساس ارقام لایحه بودجه سال آینده، ٧/۵٠ درصد از کل درآمدهای مالیاتی مربوط به این سرفصل است.
بر این اساس، بالغ بر ۵٨١‌ هزار‌ میلیارد ریال برای این پایه مالیاتی پیشنهاد شده است که نسبت به رقم لایحه و مصوب بودجه سال جاری به ترتیب ٣/٩ و ٧/۵ درصد رشد دارد.
 
مالیات بر واردات
«مالیات بر واردات» یکی از اجزای مهم مالیات غیرمستقیم است که شامل حقوق ورودی خودرو و سایر کالاها، حقوق ورودی دستگاه‌های اجرائی و شهرداری‌هاست. رقم پیشنهادی دولت برای این پایه مالیاتی در لایحه بودجه سال ١٣٩۶، بالغ بر ١٧۶‌ هزار‌ میلیارد ریال است که نسبت به رقم مندرج در لایحه و قانون بودجه سال جاری به ترتیب ٧/١٣ و ٩/١ درصد رشد دارد.
 
مالیات بر کالا و خدمات
«مالیات بر کالا و خدمات» یکی دیگر از اجزای مالیات غیرمستقیم است که مشتمل بر مالیات بر فروش فراورده‌های نفتی، دو درصد سایر کالاها (معوقه قانون تجمیع عوارض)، مالیات بر ارزش‌افزوده و مالیات بر فروش سیگار است. اجزای عمده این پایه مالیاتی، دو بخش مالیات بر فروش فراورده‌های نفتی و مالیات بر ارزش‌افزوده هستند. رقم پیشنهادی دولت برای این پایه مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده ۴٠۵‌ هزار‌ میلیارد ریال است که نسبت به لایحه و مصوب بودجه سال جاری ٧/۵ درصد افزایش یافته است.
 
مالیات بر ارزش‌افزوده
همان‌گونه که اشاره شد «مالیات بر ارزش‌افزوده»، یکی از سرفصل‌های مالیات‌های غیرمستقیم است. در چند سال اخیر با توجه به رویکرد دولت در افزایش این پایه مالیاتی، رشد وصولی آن درخورتوجه بوده است. رقم پیشنهادی این پایه مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده بالغ بر ٢۶٩‌ هزار‌ میلیارد ریال است که این رقم اگرچه نسبت به لایحه بودجه سال جاری کاهش ١٠/۶ درصدی دارد اما نسبت به مصوب بودجه سال ١٣٩۵، رشد ٧/۶ درصدی را نشان می‌دهد.

 

موسسه حسابداری حسابداران تراز محور

44499464 -021     فکس:89775554-021

09129497458           09120570744

 

برچسب ها:
چرا شرکت حسابداری حسابداران تراز محور؟

حسابداران تراز محور با جمعی از متخصصین خبره حسابداری و مالیاتی و با سالها تجربه راهکارهای سریع و مفیدی را جهت رفع مشکلات مالی و مالیاتی کارفرمایان گرامی پیشنهاد خواهد نمود . ما بر این باوریم که داشتن یک سیستم مالی منظم میتواند از هدر رفت منابع موسسات به طور چشمگیری جلوگیری نماید و عنصر مهمی در پیشرفت یک شرکت باشد .جهت مشاوره رایگان با مشاورین مالی و مالیاتی با شرکت حسابداری حسابداران تراز محور تماس حاصل فرمایید.

تماس از طریق واتساپ