حسابداران تراز محور

13 /03 /1396
مدیر سایت
سوالات مالیاتی و حسابداری
5457

ذخيره هزينه هاي پيش بيني نشده چیست؟
 ذخيره هزينه هاي پيش بيني نشده

مخاطبين اين نوشتار افرادي هستند که در موسسات حسابرسي معتبر در سمت حسابرس مشغول به کار هستند.
شرکت آلفا در سال مالي منتهي به 29 اسفند ماه 1388، ذخيره اي به مبلغ xxx ميليون ريال (مبلغ قابل توجه) به منظور هزينه هاي پيش بيني نشده در حساب ها در نظر گرفته است.
 
مديريت شرکت آلفا معتقد است که اگر چه در پايان هر سال مالي براي هزينه هاي تعلق گرفته و پرداخت نشده ذخيره هزينه هاي معوق در نظر گرفته مي شود، ولي هميشه اتفاق مي افتد که در سال مالي بعد، به خصوص بعد از تهيه صورت هاي مالي نهايي و تشکيل مجمع، هزينه هايي براي شرکت ايجاد مي شود که مربوط به سال مالي قبل است بنابراين شرکت چنين ذخيره اي «ذخيره هزينه هاي پيش بيني نشده» را در پايان هر سال مالي در حساب هاي خود در نظر مي گيرد تا در صورت وقوع چنين هزينه هايي، آنها را به بدهکار حساب ذخيره هزينه هاي پيش بيني نشده منظور كند.
 
شما حسابرس شرکت آلفا براي سال مالي منتهي به 29 اسفند ماه 1388 در رابطه با چنين ذخيره اي چه نظري را ارائه خواهيد داد؟ در صورتي که مقداري از مانده اين حساب از سنوات قبل نقل شده باشد، نسبت به آن مانده چه پيشنهادي را ارائه مي دهيد؟
 
در هر حال، در پايان هر سال مالي بايد براي کليه هزينه هاي تعلق گرفته و پرداخت نشده، ذخيره هزينه هاي معوق در حساب ها در نظر گرفت. ذخيره يادشده بايد مطابق با واقعيت بوده و بيشتر يا کمتر از مبلغ واقعي هزينه مربوطه نباشد.
 
در اين رابطه مي توان از اطلاعات بعد از تاريخ ترازنامه تا تاريخ تهيه صورت هاي مالي نهايي استفاده كرد.
 
اصولا حسابي به نام «ذخيره هزينه هاي پيش بيني نشده» کاملاغلط است و به هيچ وجه نبايد در صورت هاي مالي يک شرکت منعکس شود. بايد توجه داشت که در نظر گرفتن چنين ذخيره اي با اصل احتياط و محافظه کاري ربطي ندارد و از نظر اصول و استانداردهاي حسابداري کاملااشتباه است.
 

موسسه حسابداری حسابداران تراز محور

44499464 -021     فکس:89775554-021

 09129497458           09120570744

برچسب ها:
چرا شرکت حسابداری حسابداران تراز محور؟

حسابداران تراز محور با جمعی از متخصصین خبره حسابداری و مالیاتی و با سالها تجربه راهکارهای سریع و مفیدی را جهت رفع مشکلات مالی و مالیاتی کارفرمایان گرامی پیشنهاد خواهد نمود . ما بر این باوریم که داشتن یک سیستم مالی منظم میتواند از هدر رفت منابع موسسات به طور چشمگیری جلوگیری نماید و عنصر مهمی در پیشرفت یک شرکت باشد .جهت مشاوره رایگان با مشاورین مالی و مالیاتی با شرکت حسابداری حسابداران تراز محور تماس حاصل فرمایید.

تماس از طریق واتساپ