حسابداران تراز محور

14 /03 /1396
مدیر سایت
مقالات حسابداری
1396

چک سفید امضا

چک سفید امضا


چک سفید امضا 
 
به هیچ عنوان چک سفید امضا به دست هیچ شخص حقیقی و یا حقوقی ندهید، زیرا:
- می تواند هر مبلغی را در آن درج نموده و به یک چشم بر هم زدن شما را بازداشت نماید و تا آخر عمر و حتی تا زمانی که از خانواده و فرزندان شما چک را وصول نکرده است، شما را در زندان نگه دارد.
- در بعضی از محافل رایج شده است که انجام این کار هم برای صادر کننده ی چک و هم برای گیرنده، منع قانونی دارد و جرم محسوب می شود، در نظر داشته باشید که این چنین نیست. اگر چکی را به صورت سفید امضاء به اشخاص غیر، تحویل دهید، بر اساس رویه ی قضایی، به آن شخص نوعی وکالت داده اید که مندرجات آن را تکمیل نماید.
- اما اگر سندی در دست داشته باشید که ثابت کند این چک امانت بوده و دارنده ی آن حق ندارد از چک استفاده نماید و یا متن آن را تکمیل نموده و در اختیار داشته باشد، موضوع فرق خواهد کرد. اثبات این امر در بیشتر موارد با شکست رو به رو خواهد شد، چون شخص گیرنده ی چک با گرفتن آن و دادن اطمینان کتبی به شما برای استفاده نکردن از چک، عمل بیهوده ای انجام داده است. لذا اگر شخصی اسرار ورزید که از شما بابت ضمانت و یا هر موضوع دیگری، چک سفید امضا دریافت کند، نکته ای که بیان نمودیم را به او متذکر شوید و در این فکر باشید که چند قدم بیشتر، با دردسری بزرگ فاصله ندارید. اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و بدون هیچ رودر بایستی، یک نه قاطع به طرف مقابل بگویید.
- نکته ی مهم این است که، یک برگه چک سفید، حتی اگر امضا نداشته باشد، می تواند همانند یک چک سفید امضا خطرناک باشد، زیرا اگر شخصی که چک را در اختیار دارد بتواند، به طرز ماهرانه ای امضایی همانند امضای شما بر روی چک درج نماید. شما باید چک را پاس کنید. تنها ترفند شما برای چکهای گم شده و یا به سرقت رفته مراجعه به بانک صادر کننده ی دسته چک و تقاضای انسداد چک است، بعد از این عمل، شخص صاحب حساب، یک هفته فرصت دارد تا به دادسرا مراجعه نماید و دعوای مفقودی، سرقت، جعل و یا سوء استفاده از چک را بر علیه دارنده آن مطرح کند و گواهی طرح دعوا را به بانک تسلیم نماید، بنابراین تا زمانیکه دادسرا و یا حتی دادگاه حکم قطعی صادر نکرده است، چک غیر قابل وصول خواهد بود.
 
 
موسسه حسابداری حسابداران تراز محور

44499464 -021     فکس:89775554-021

 09129497458           09120570744

 
برچسب ها:
چرا شرکت حسابداری حسابداران تراز محور؟

حسابداران تراز محور با جمعی از متخصصین خبره حسابداری و مالیاتی و با سالها تجربه راهکارهای سریع و مفیدی را جهت رفع مشکلات مالی و مالیاتی کارفرمایان گرامی پیشنهاد خواهد نمود . ما بر این باوریم که داشتن یک سیستم مالی منظم میتواند از هدر رفت منابع موسسات به طور چشمگیری جلوگیری نماید و عنصر مهمی در پیشرفت یک شرکت باشد .جهت مشاوره رایگان با مشاورین مالی و مالیاتی با شرکت حسابداری حسابداران تراز محور تماس حاصل فرمایید.

تماس از طریق واتساپ