حسابداران تراز محور

17 /03 /1396
مدیر سایت
مقالات حسابداری
1905

مشکلات مودیان در اطلاعیه های معاملات فصلی و راه حل آن

مشکلات مودیان در اطلاعیه های معاملات فصلی و راه حل آن


مشکلات مودیان در اطلاعیه های معاملات فصلی و راه حل آن
 
به دلیل آنکه اطلاعات مودیان توسط اپراتورهای آنها در سیستم سامانه گزارشات فصلی درج می‌شود،که شامل اطلاعاتی از جمله نام طرف قرارداد به علت تشابه اسمی، تاریخ ثبت در دفاتر قانونی، شناسه ملی، کد اقتصادی، شرح خدمت و یا حتی میزان مبلغ فاکتور و هزینه ممکن است به اشتباه درج شود که در نهایت  امکان اشتباه در تشخیص مالیات است.
یکی از آیتم های مهم ممیزان محترم مالیاتی در هنگام رسیدگی به دفاتر، گزارشات فصلی است که با مراجعه به سامانه، اطلاعات مودیان را دریافت کرده و با اسناد مثبته و دفاتر قانونی به تشخیص مالیات اقدام می‌کنند.
 بدین صورت که گزارشات فصلی و دفاتر  تطبیق داده شده و در صورت عدم مغایرت مشکلی پیش نخواهد آمد اما در صورت مغایرت، اگر مودی وظیفه قانونی خود را انجام نداده باشد می بایست مطابق قانون جریمه شود که این امر مصداق عدالت است.
اما اگر یک شرکت یا مودی چه عمدا و چه سهوا در گزارش فصلی خود نام مودی مورد رسیدگی را اشتباها و یا با مغایرت در سامانه لحاظ کرده باشد، مودی رسیدگی شونده می‌بایست به شرکت یا مودی که اشتباها نام و یا سایر ‌مشخصات ایشان را اعلام کرده مراجعه و در خواست اصلاح در گزارش فصلی خود را بدهد تا مغایرت اصلاح شود.
حال به هر دلیلی، اگر طرف مقابل از حذف یا اصلاح گزارش خود امتناع ورزد این مودی متاسفانه بی هیچ دلیلی به چالش کشیده شده و به‌رغم آنکه کلیه وظایف قانونی خود را انجام داده است  به ناحق و به خاطر خطای دیگری، دچار بحران‌های فراوانی شده و محکوم به رد دفاتر و پرداخت مضاعف مالیات خواهد شد.
در نهایت آن شرکت می‌تواند بعد از پرداخت مالیات و جرائم مربوطه به دادگاه مراجعه کرده و از آن شرکت یا بازرگان خطاکار شکایت کند و در واقع بجای آرمان و هدف اصلی که کسب‌و‌کار است و شکوفایی اقتصاد کشور را رقم می‌زند، متاسفانه باید متوسل به وکیل و دادگاه شود.
لذا قانونگذاران مالیاتی به جهت رعایت عدالت مالیاتی و احقاق حق مودیان خود باید چاره‌ای قانونی اندیشیده و اقدام عملی برای رفع این مشکل کنند.
در حال حاضر میتوانید با مراجعه به دفاتر دادستانی انتظامی مالیاتی که در ساختمانهای امور مالیاتی مستقر میباشند ضمن ارائه اسناد و مدارک مستدل اثبات ادعا ، اینگونه اختلافات را پیگیری و رفع نمایید.
 
 

موسسه حسابداری حسابداران تراز محور

44499464 -021     فکس:89775554-021

 09129497458           09120570744

 

برچسب ها:
چرا شرکت حسابداری حسابداران تراز محور؟

حسابداران تراز محور با جمعی از متخصصین خبره حسابداری و مالیاتی و با سالها تجربه راهکارهای سریع و مفیدی را جهت رفع مشکلات مالی و مالیاتی کارفرمایان گرامی پیشنهاد خواهد نمود . ما بر این باوریم که داشتن یک سیستم مالی منظم میتواند از هدر رفت منابع موسسات به طور چشمگیری جلوگیری نماید و عنصر مهمی در پیشرفت یک شرکت باشد .جهت مشاوره رایگان با مشاورین مالی و مالیاتی با شرکت حسابداری حسابداران تراز محور تماس حاصل فرمایید.

تماس از طریق واتساپ