حسابداران تراز محور

20 /03 /1396
مدیر سایت
مقالات حسابداری
3188

مروری بر دفتر روزنامه

مروری بر دفتر روزنامه


دفتر روزنامه
 پس از تجزیه و تحلیل معاملات و نوع تاثیر پذیری آنها در معادلات حسابداری (تعیین حسابهای بدهکار و بستانکار) و ثبت در دفتر روزنامه بر اساس تاریخ وقوع می باشد. این نکته حائز اهمیت می باشد که ثبت در دفتر روزنامه بصورت دو طرفه انجام می شود که همواره توازن بین دو حساب برقرار باشد  همچنین در سالهای قبل از دفتر داری ساده (دفتر داری یکطرفه) استفاده می شد که این سیستم به هیچ وجه برای شرکتها ، موسسات بزرگ استفاده نمی شود.
دفتر روز نامه دفتری است که اشخاص کلیه ی معاملات و رویدادهای مالی و محاسباتی خود را بر اساس 
قوانین و استاندارد های مالی به ترتیب تاریخ وقوع ثبت میکنند. 
- دفتر روز نامه معمولا دارای 7 ستون است: 1-شماره روز نامه، 2 -تاریخ، 3 -شماره دفتر کل، 4-شرح، 5عطف، 6-بدهکار ، 7-بستانکار 
ستون اول: ستون شماره روز نامه؛این ستون مربوط به شماره آرتیکل مالی می باشد و از شماره 1 شروع شده و تا آخرین آرتیکل مالی به ترتیب شماره مسلسل ثبت می شود. 
دومین ستون: دومین ستون ،ستون تاریخ است.در این ستون فقط روز و ماه مشخص شده اند و برای نشان دادن سال ،در اولین ردیف خط موربی کشیده و سال را مینویسیم تا نیاز به رجوع به سند نباشد و کاملا تاریخ حقیقی وقوع را نشان دهد. 
ستون سوم: ستون سوم مربوط به شماره دفتر کل است،چون در دفاتر کل بر اساس نوع سر فصل تفکیک می شود ، شماره صفحه کل قید میشود یعنی همیشه ثابت نیست و در صفحه ای که سر فصل کل ثبت شد انتقال میدهیم به دفتر روز نامه. 
 ستون چهارم: در قسمت شرح یعنی ستون چهارم دفتر روز نامه بهتر است ابتدا اقلام بدهکار که در سمت راست نوشته می شود بنویسیم و اقلام بستانکار را پس از آن و از نصف اندازه شرح به سمت چپ ستون پنجم: همان شماره طبقه بندی سر فصل است که نوشتنش اجباری نیست. برای مثال در طبقه بندی حسابها برای صندوق کد 11 یا بانک کد 111 قرار داده میشود که البته نوشتن این ستون اجباری نیست. 
 ستون ششم وهفتم: مربوط به مبالغ عملیاتی است که باید با دقت ثبت شود و اشتباه انجام نشود ولی اگر هم شد پاک یا لاک گیری نکنید چون موجب رد دفاتر می شود و باید با دو رنگ مختلف دو خط روی آن بکشید و مبلغ صحیح را بالای آن ثبت کنید. 
 
 
دفتر روزنامه

موسسه حسابداری حسابداران تراز محور

44499464 -021     فکس:89775554-021

 09129497458           09120570744

 

برچسب ها:
چرا شرکت حسابداری حسابداران تراز محور؟

حسابداران تراز محور با جمعی از متخصصین خبره حسابداری و مالیاتی و با سالها تجربه راهکارهای سریع و مفیدی را جهت رفع مشکلات مالی و مالیاتی کارفرمایان گرامی پیشنهاد خواهد نمود . ما بر این باوریم که داشتن یک سیستم مالی منظم میتواند از هدر رفت منابع موسسات به طور چشمگیری جلوگیری نماید و عنصر مهمی در پیشرفت یک شرکت باشد .جهت مشاوره رایگان با مشاورین مالی و مالیاتی با شرکت حسابداری حسابداران تراز محور تماس حاصل فرمایید.

تماس از طریق واتساپ