حسابداران تراز محور

23 /03 /1396
مدیر سایت
مقالات حسابداری
2349

مقررات صدور صورتحساب فروش کالا و ارایه خدمات

مقررات صدور صورتحساب فروش کالا و ارایه خدمات


 مقررات صدور صورتحساب فروش کالا و ارایه خدمات
با استفاده از اختیارات حاصل از ماده ۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور شکل استاندارد صدور صورتحساب فروش کالا و ارائه خدمات را برای کلیه عرضه کنندگان کالاها و ارائه دهندگان خدمات در سطح کشور اعلام نموده است.
دو نمونه قالب صورتحساب فروش کالا در این خصوص ارائه شده که یکی مخصوص ماشین های فروش (pos)مورد استفاده در فروشگاه های عرضه کالا به مصرف کنندگان نهایی و دیگری در سایر مبادلات کالاها و خدمات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
مالیات ها و عوارض پرداختی طی صورتحساب صادره توسط ماشین های فروش در صورتی که نام و مشخصات خریدار در آن درج نگردد، قابل احتساب به عنوان اعتبار مالیاتی برای مودیان ثبت نام شده نظام مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود، مگر اینکه فروشنده مشخصات کامل خریدار را در صورتحساب درج و نسبت به مهر و تمضای آن اقدام نماید.
به دلیل وجود اعتبار مالیاتی برای مؤدیان ثبت نام شده در مالیات بر ارزش افزوده و کسر یا استرداد این مالیات های پرداختی به استناد صورتحسابهای صادره، تکمیل کلیه اقلام اطلاعاتی، مندرج در نمونه صورتحسابهای فروش و کالا و ارائه خدمات، مورد نیاز می باشد و برای استفاده از مزایای قانونی نقش اساسی دارند.
با اینگونه صورتحسابها معمولاً در فروشگاه های عرضه کالا و ارائه خدمات به مصرف کننده نهایی صادر می گردد و در هنگام صدور اینگونه صورتحسابها خریدار معمولاً قابل شناسایی و ثبت در صورتحساب نمی باشد.
ترتیب درج اطلاعات و تکمیل اینگونه صورتحساب ها به قرار زیر می باشد:
شماره سریال چاپی و یا صادره توسط سیستم رایانه ای;
تاریخ صدور به تقویم هجری شمسی;
اطلاعاتی در بخش مشخصات فروشنده شامل: نام/عنوان فروشنده، شماره اقتصادی فروشنده ( در مورد اشخاص حقوقی) یا شماره شناسایی ملی ( در مورد اشخاص حقیقی)، نشانی کامل و کد پستی ۱۰ رقمی;
حداقل اقلام اطلاعاتی در بخش مشخصات مورد معامله شامل: عنوان مورد معامله، مقدار یا تعداد و کل مبلغ قابل پرداخت ( با احتساب مالیات و عوارض متعلق);
درج کد کالا در ستون مربوطه، براساس استاندارد ملی ایران کد ;
ثبت تخفیف اعطایی به هر یک از ردیف های مورد معامله، در ردیف متعلق; (در غیر اینصورت مبلغ تخفیف قابل کسر از مأخذ مالیات و عوارض نخواهد بود.)
درج جمع کل بهای کالاها و خدمات عرضه شده و مالیات و عوارض مربوط در ذیل صوتحساب;
تذکر: مالیاتها و عوارض مندرج در صورتحساب های صادره توسط ماشین های فروش، به دلیل عدم درج مشخصات خریدار، قابل محاسبه به عنوان اعتبار مالیاتی قابل کسر از مالیات های وصول شده و یا استرداد توسط خریدار بر اساس ماده (۱۷) قانون، نخواهد بود. در موارد خاص خریدار بایستی صورتحساب براساس نمونه شماره ۱ از فروشنده اخذ نماید.
 
از تاریخ ۱/۷/۸۷ کلیه عرضه کنندگان کالاها و ارائه دهندگان خدمات ملزم به رعایت صدور صورتحساب مطابق دستورالعمل می باشند و بدیهی است درج هرگونه اطلاعات افزون بر موارد مندرج در دستورالعمل مربوطه، در صورتحساب های صادره توسط فعالان اقتصادی، حسب نیازهای عملیاتی ایشان، بلامانع خواهد بود و اقلام اطلاعاتی مشخص شده فقط مشخص کننده حداقل های لازم می باشد.
 
فعالان اقصادی که مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده نگردیده اند، بایستی اقدام به صدور صورتحساب مطابق دستورالعمل صادره نمایند ولیکن، نمی توانند قبل از مشمولیت و اقدام به ثبت نام، نسبت به محاسبه و اخذ مالیات موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده اقدام نمایند و از مزایای قانونی این نظام مالیاتی برخوردار گردند.
 

موسسه حسابداری حسابداران تراز محور

44499464 -021     فکس:89775554-021

 09129497458           09120570744

 

برچسب ها:
چرا شرکت حسابداری حسابداران تراز محور؟

حسابداران تراز محور با جمعی از متخصصین خبره حسابداری و مالیاتی و با سالها تجربه راهکارهای سریع و مفیدی را جهت رفع مشکلات مالی و مالیاتی کارفرمایان گرامی پیشنهاد خواهد نمود . ما بر این باوریم که داشتن یک سیستم مالی منظم میتواند از هدر رفت منابع موسسات به طور چشمگیری جلوگیری نماید و عنصر مهمی در پیشرفت یک شرکت باشد .جهت مشاوره رایگان با مشاورین مالی و مالیاتی با شرکت حسابداری حسابداران تراز محور تماس حاصل فرمایید.

تماس از طریق واتساپ