حسابداران تراز محور

11 /04 /1396
مدیر سایت
سوالات مالیاتی و حسابداری
2763

آیا سرقفلی همان حق کسب و پیشه است؟
آیا سرقفلی همان حق کسب و پیشه است؟
اگرچه در عرف مردم سرقفلی و حق کسب و پیشه را در یک معنا استعمال می نمایند (سرقفلی در معنی عام) لیکن طبق قانون؛ سرقفلی و حق کسب و پیشه ؛ دو تاسیس حقوقی متفاوت است به طوریکه :
۱ . حق کسب و پیشه(شهرت تجاری مستاجر؛حق بر مشتریان دایم) مربوط به اجاره های مشمول قانون۵۶می باشد و بدین معنا است که موجر در پایان مدت اجاره در ازای تخلیه ملک تجاری بایستی مبلغی را(تحت عنوان حق کسب و پیشه) به جهت آنکه مستاجر در طول مدت اجاره مشتریانی جذب نموده به او بدهد ، لیکن ؛
۲ . سرقفلی(ارزش تجاری ملک) مربوط به اجاره های مشمول قانون۷۶می باشد و منظور آن است که چنانچه موجر در ابتدای اجاره مبلغی علاوه بر اجاره بها از مستاجر اخذ نموده باشد در پایان اجاره باید مبلغ سرقفلی را به نرخ عادله روز به مستاجر پرداخت نماید.
 
 

موسسه حسابداری حسابداران تراز محور

44499464 -021     فکس:89775554-021

 09129497458           09120570744

برچسب ها:
چرا شرکت حسابداری حسابداران تراز محور؟

حسابداران تراز محور با جمعی از متخصصین خبره حسابداری و مالیاتی و با سالها تجربه راهکارهای سریع و مفیدی را جهت رفع مشکلات مالی و مالیاتی کارفرمایان گرامی پیشنهاد خواهد نمود . ما بر این باوریم که داشتن یک سیستم مالی منظم میتواند از هدر رفت منابع موسسات به طور چشمگیری جلوگیری نماید و عنصر مهمی در پیشرفت یک شرکت باشد .جهت مشاوره رایگان با مشاورین مالی و مالیاتی با شرکت حسابداری حسابداران تراز محور تماس حاصل فرمایید.

تماس از طریق واتساپ