ودیعه پرداختی از طرف مستاجر آیا مشمول مالیات اجاره میباشد یا خیر؟

10 /07 /1396
مدیر سایت
سوالات مالیاتی و حسابداری
4127

ودیعه پرداختی از طرف مستاجر آیا مشمول مالیات اجاره میباشد یا خیر؟




 نظردفتر فنی سازمان امور مالیاتی درباره رهن کامل

بازگشت به نامه شماره 2306/ص/1395 مورخ 1395/11/16، در خصوص نحوه اقدام آن شرکت دراجرای مقررات تبصره9ماده 53 قانون مالیاتهامصوب 1366واصلاحات بعدی آن ، نسبت به مواردی که در قرارداد اجاره، مبلغی بصورت قرض الحسنه پرداخت و در پایان قرارداد به مستأجر بازگردانده میشود (همان مبلغی که دراصطلاح تحت عنوان"رهن"درقراردادهای اجاره بصورت"رهن کامل"یا"رهن واجاره" بکار میرود )، به آگاهی می رساند:
با عنایت به مقررات تبصره9 ماده 53 قانون یاد شده، که اشخاص موضوع این تبصره رامکلف به کسرمالیات براجاره ازمال الاجاره پرداختینموده است ونیزمفادجز ج بند2بخشنامه 13530 مورخ 1384/07/27که مقرر می دارد اشخاص موضوع تبصره9ماده 53 مذکور، در کسر مالیاتهای تکلیفی فقط بایدمبلغ پرداختی خود بابت مال الاجاره را مأخذ قرار دهند ... همچنین اگر ملک، بصورت رهن تصرف (بدون دریافت مال الاجاره)-رهن کامل- واگذار شده باشد، کسر و پرداخت مالیات به تبع عدم پرداخت مال الاجاره منتفی می باشد.
بنابراین اشخاص موضوع تبصره 9ماده 53 قانون مالیاتها، تکلیفی در خصوص کسر مالیات براجاره نسبت بمبالغی که بصورت قرض الحسنه (ودیعه) به مالک پرداخت نموده اند (مبالغ رهن در قراردادهای واگذاری به اجاره اعم از رهن و اجاره با رهن کامل) ندارند.
شایان ذکراست پیرواصلاحیه اخیرقانون مالیاتها مصوب 1394/04/31 این موضوع در تبصره (1) ماده 54 اصلاحی، تصریح گردیده است که موجب تبصره موصوف "در صورتی که مستأجر جز مشمولین تبصره9ماده 53 این قانون باشد، اجاره پرداختی مستأجرملاک تعیین درآمد مشمول مالیات اجاره خواهد بود.
 
 
 
 
 
 
موسسه حسابداری حسابداران تراز محور
88705994 -021     فکس:89775554-021
 09129497458           09120570744  
 
برچسب ها:
چرا شرکت حسابداری حسابداران تراز محور؟

شرکت حسابداری حسابداران تراز محور با جمعی از متخصصین خبره حسابداری و مالیاتی و با سالها تجربه راهکارهای سریع و مفیدی را جهت رفع مشکلات مالی و مالیاتی کارفرمایان گرامی پیشنهاد خواهد نمود . ما بر این باوریم که داشتن یک سیستم مالی منظم میتواند از هدر رفت منابع موسسات به طور چشمگیری جلوگیری نماید و عنصر مهمی در پیشرفت یک شرکت باشد .جهت مشاوره رایگان با مشاورین مالی و مالیاتی با شرکت حسابداری حسابداران تراز محور تماس حاصل فرمایید.